Jakie są instrumenty perkusyjne? Podział instrumentów perkusyjnych.

2022-06-14
Jakie są instrumenty perkusyjne? Podział instrumentów perkusyjnych.

Jakie są instrumenty perkusyjne? Podział instrumentów perkusyjnych

Mimo iż, słysząc hasło „instrumenty perkusyjne”, wyobrażamy sobie zazwyczaj głównie zestaw zwany potocznie perkusją, to grupę tą reprezentuje zdecydowanie więcej przykładów, które pomimo licznych podobieństw różnią się od siebie pod kilkoma względami. Poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się o nich nieco więcej - zapraszamy do lektury.

Jakie to są instrumenty perkusyjne?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie to są instrumenty perkusyjne, spieszymy z odpowiedzią. To te, które wydają dźwięk wskutek drgania, któremu zostają poddane przy pomocy dłoni grającego lub trzymanego przez niego narzędzia typu pałka, lub miotełka. Drganie może obejmować cały instrument lub wyłącznie jego fragment - np. membrana. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. idiofonami, natomiast drugie z nich otrzymały zasadną nazwę membranofonów.


Wśród instrumentów zwanych perkusyjnymi występuje także podział na te o określonej wysokości dźwięku oraz stanowią ich przeciwieństwo, czyli o nieokreślonej wysokości. Przedstawicielami pierwszej z grup są wszystkie kotły, które mogą wchodzić w skład zestawu perkusyjnego, ale również niezależne instrumenty typu czelesta, ksylofon, czy wibrafon. Z kolei talerze, bębny, trójkąty oraz marakasy nie posiadają określonej wysokości dźwięku, za to są efektownymi uzupełnieniami rytmicznymi wielu melodii.

Rodzaje instrumentów perkusyjnych

Na świecie wedle naukowej klasyfikacji wyróżnić można kilka grup instrumentów, wśród których jedną stanowią właśnie instrumenty perkusyjne. Aby spowodować wydobycie się dźwięku, konieczne jest wywołanie drgania, co jest możliwe np. poprzez uderzenie. Służą do tego m.in. pałeczki, miotełki, ale również dłonie muzyka. Niektóre instrumenty takie jak talerze i kastaniety nie potrzebują dodatkowych akcesoriów, gdyż dźwięk powoduje zderzenia ich ze sobą. Nieco inaczej działają idiofony szarpane, wśród których najbardziej popularnym przedstawicielem jest harfa.

Istnieją różne rodzaje instrumentów perkusyjnych, które dzieli się ze względu na ich kształt. Wyróżnić można perkusjonalia m.in. prętowe typu trójkąt, rurowe (np. dzwony kościelne), płytowe - reprezentowane przez talerze, czy sztabkowe z marimbą, ksylofonem i czelestą na czele. Można wskazać również mniej formalny podział instrumentów perkusyjnych na te z membraną typu bongosy oraz te, które posiadają własną sprężystość.

Szeroką grupę stanowią tzw. perkusjonalia, wśród których znaleźć można liczne przeszkadzajki, blocki, czy chimesy. Wspaniałymi propozycjami chętnie stosowanymi np. w twórczości latino są instrumenty takie jak będąca formą grzechotki cabasa, czy doskonale wszystkim znane od najmłodszych lat tamburyna. Wiele z nich znajduje zastosowanie nie tylko jako urozmaicenie granych utworów współczesnych, ale służy jako podstawa do licznych produkcji muzycznych tworzonych w sposób elektroniczny.

Instrumenty perkusyjne i ich pochodzenie

Jak pewnie większość osób się domyśla, genezy większości instrumentów, które dzisiaj moglibyśmy klasyfikować jako perkusyjne, można doszukiwać się już w zamierzchłych czasach w pradawnych plemionach, gdzie miały za zadanie informować o nadchodzącym zagrożeniu, sygnalizować pewne działania, czy zagrzewać do boju. I chociaż pierwsze instrumenty były zazwyczaj znalezionymi wokół siebie elementami drewna, czy kamieniami, to zasada gry była bardzo zbliżona - polegała na pocieraniu, wzajemnym obijaniu, lub stukanie w podłoże, aby uzyskać dźwięk.

Z biegiem czasu instrumenty były coraz bardziej urozmaicone i pojawiały się w nich coraz to nowsze rozwiązania. Gdy powstały bębny zaczęto stosować je nie tylko do rozrywki, ale np. w trakcie marszu, gdyż umożliwiały utrzymanie miarowego tempa, co świetnie sprawdzało się najpierw u wojowników, a później - u wojska.

 

Zestaw perkusyjny – instrumenty najbardziej znane wśród perkusyjnych

Zestaw perkusyjny to w dużym skrócie połączone ze sobą w jedną całość instrumenty. Podstawą są oczywiście bębny, które występują w różnych odmianach, nie tylko ze względu na rozmiar, ale i zastosowany naciąg (membranę), gatunek drewna, kąt pod jakim została wykończona krawędź korpusu czy też ułożenie warstw drewna. Ilość instrumentów perkusyjnych składających się na zestaw perkusyjny to ogrom możliwości, ale jest kilka takich, bez których nie ma mowy o stworzeniu zestawu - należą do nich bęben basowy, werbel oraz hi-hat. Stanowią one podstawę, którą można następnie rozbudowywać o kolejne elementy.

Kompletując perkusję, należy pamiętać również o wszystkich elementach mocujących, które są niezbędne do połączenia setu. Mowa tu o wszelkich statywach, ramionach i przedłużkach, a także kompletnych systemach zawieszeń. Potrzebne bywają również śruby, a także uchwyty montażowe, nie można zapomnieć również o zaopatrzeniu się w tom holdery, czy niezbędny mechanizm stopy bębna basowego.

Wśród rzeczy potrzebnych do gry powinien znaleźć się też stołek perkusyjny. Dobrze jest też mieć pod ręką stojak na nuty, a gdy mieszkamy w bloku - komplet tłumików oraz wyciszacze. Niezwykle przydatnym artykułem jest także stroik, dzięki któremu można zdecydowanie łatwiej i szybciej przygotować swój instrument do gry.

Zdecydowana większość zarówno początkujących, jak i również zaawansowanych perkusistów potwierdzi także konieczność zadbania o odpowiednio dopasowane do siebie akcesoria takie jak pałki, czy bijaki. Można je znaleźć wśród licznych propozycji różniących się od siebie materiałem wykorzystanym do produkcji, kształtem, czy wymiarami. Propozycję dla siebie można wybrać spośród drewnianych, aluminiowych i nie tylko, dopasowując je idealnie do własnych potrzeb i możliwości. Warto zainwestować także w owijki do pałek, zyskując pewniejszy chwyt i przy okazji zmniejszając szansę na obtarcia podczas intensywnej gry.

Polecane

pixel