Naciągi do tomów rezonansowe

( ilość produktów: 56 )

Na brzmienie całej perkusji składają się poszczególne bębny. Brzmienie każdego bębna jest połączeniem wibracji korpusu bębna wyzwalanego przez rezonans naciągu uderzanego i rezonansowego.

Naciąg rezonansowy mimo powszechnej opinii, że nie jest ważny, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu brzmienia. Jego zadaniem jest wzmacniać lub osłabiać częstotliwości naciągu uderzanego. Źle dobrany potrafi bardzo mocno zepsuć brzmienie, a często uniemożliwia nastrojenie instrumentu tak jakbyś tego chciał.

Znamy przypadki, gdzie fabryczne naciągi perkusyjne w perkusjach potrafią służyć wiele lat. Mało kto jednak wie, że ich zamiana na takie z górnej półki potrafią znacząco odmienić brzmienie całego instrumentu.

Naciągi rezonansowe do tomów występują w mniejszej liczbie serii. Co znacząco upraszcza wybór. W przypadku produktów marki Remo, nie ma jakoś specjalnie wyszczególnionych osobnych naciagów rezonansowych do tomów. Zwykle wykorzystuje się jednowarstwowe Remo Ambasador lub Remo Diplomat w wariancie przeźroczystym jako naciągi rezonansowe. Firma Evans natomiast podeszła do tego nieco inaczej i wyodrębniła w swojej ofercie produkty rezonansowe do tomów. Należą do nich Evans Genera Resonant, Evans EC Resonant, czy bardzo popularne ostatnio Evans Resonant Black.

Naciągi rezonansowe do tomów - grubości

Naciągi rezonansowe są zazwyczaj bardzo cieniutkie, np jak w Remo Diplomat Clear jest to 0,19mm, a w przypadku Evans Genera Resonant to 0,254mm (10 milicali). Naciągi Resonant Black od Evansa mają grubość identyczną z serią Diplomat i wynosi ona 0,19mm. Jest jeszcze do wyboru seria Aquarian w wariancie Hi Frequency o grubości mylaru 0,178mm (7 milicali)

Zasada jest prosta. Im naciąg rezonansowy jest cieńszy tym trzeba go stroić wyżej, przez to uzyskuje się sporo dłuższy rezonans całości. Przy okazji bęben też staje się głośniejszy. Jeśli poszukujesz naciągu, który pohamuje zapędy twojego bębna, należy założyć nieco grubszą membranę, a jeśli przydźwięki spędzają tobie sen z powiek, to koniecznie warto rozważyć naciągi rezonansowe od razu wyposażone w tłumik np. Evans EC Resonant. Seria ta jest idealna na floor tomy, gdyż pozwala szybko okiełznać ciągnące się brzmienie.

Jeśli chcesz polepszyć brzmienie swoich bębnów, koniecznie bierz pod uwagę także wymianę naciągów rezonansowych. Nie wszystko da się załatwić wymianą samego naciągu uderzanego. Proporcja częstotliwości wymian naciągu górnego i dolnego powinna wynosić 1:1, natomiast znane są realia i maksymalnie powinno to być 3 naciągi uderzane do jednego rezonansowego.

pixel