Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pałki Gładek

( ilość produktów: 13 )

Gładek, to nazwisko znane z perkusistom z Polski o wielu lat. Można powiedzieć, że człowiek legenda. W czasach kiedy w PL nie było specjalistycznych sklepów perkusyjnych, takiego jak nasz, nie było dostępności ani wyboru. Perkusiści byli skazani na graniu byle czym. Gładek w dużej mierze rozwiązał ten problem i zaopatrywał krajowy rynek w krajowe produkty z krajowego drewna.

Pałki Gładek wykonywane są w większości z krajowych zasobów drewna grabowego. Drewno grabowe charakteryzuje się dużą masą, twardością i niską łupliwością. W suszeniu trudne i skłonne do pęknięć i wygięć. Przy zmianie wilgotności drewno to kurczy się lub pęcznieje. Gatunek bardzo trudny w obróbce i wymagający wiedzy i doświadczenia. W porównaniu do gatunków wykonanych z orzecha (hikora) zupełnie inaczej się zużywa. Pałeczki wykonane z hickory strzępią się w tzw. choinkę, a pałki z grabu się siepią pozostawiając po sobie dużo wiurów. Drewno grabowe koniecznie musi być pokryte lakierem, gdyż w przeciwnym wypadku odparza ręce. To co zasługuje na szczególną uwagę to fakt, że te pałki perkusyjne są wytwarzane całkowicie ręcznie przy użyciu prostych maszyn do obróbki drewna. Bez stosowania maszyn CNC i innych automatycznym obrabiarek.

Pałki Gładek - rodzaje

Grabowe pałeczki perkusyjne Gładek wykonywane są wielu odmianach. Na przekór wszystkiemu oznaczenia modelowe pałek tej marki są całkowicie inne niż oznaczenia przyjęte w perkusyjnym świecie. Perkusiści przyzwyczaili się do 5A, 5B, 2B a tutaj mamy np. 135A, gdzie 135 oznacza średnicę pałeczki 13,5mm a litera oznacza długość i rodzaj główki. Trzeba przyznać, że takie nazewnictwo nie ułatwia wyboru

Zaczynając od najmniejszych pałeczek 135, które można odnieść mniej więcej do modeli 7A innych producentów, z tym, że mamy tutaj kilka wariantów długości. Najlepiej sprzedającymi się modelami są 135 i 140. Jest też jeden ciekawy model, przeznaczony dla perkusistów, którzy do tej pory odwracali pałeczkę jak Portony, aby grać drugą, grubszą stroną bez główki, wypuścił model 140 Rock. Jest to wytrzymały model bez główki.

Wspieramy krajowych producentów, którzy podtrzymują jeszcze klasyczną produkcję. Klasykę i dawne czasy widać tutaj na każdym etapie. Nie tylko sam produkt pamięta czasy poprzedniego ustroju, ale nie tak dawno zamówienia trzeba było składać faxem, a przesyłki przychodziły zawinięte w szary papier ze sznurkiem po każdej stronie paczki. Patrząc na to jak pędzi świat, mamy nadzieję, że firma Gładek ciągle będzie istnieć i nie da się pożreć przez wolnorynkową gospodarkę

pixel