Kilka porad dla początkującego perkusisty

2021-11-18
Kilka porad dla początkującego perkusisty

Perkusja to fascynujący instrument, bez którego ciężko wyobrazić sobie wiele produkcji muzycznych. Wyznacza tempo, określa rytm, ale i wpływa na cały wydźwięk utworu. Jeśli perkusja wzbudza Twoje zainteresowanie i zamierzasz rozpocząć naukę gry - zapraszamy do lektury artykułu, w którym dowiesz się kilku istotnych rzeczy, pomocnych na początku przygody z tym pasjonującym instrumentem.

Perkusja - co trzeba o niej wiedzieć?

Perkusja to potoczne określenie zbioru instrumentów perkusyjnych, na które składają się elementy takie jak różne bębny, talerze perkusyjne, werble, czy tom tomy, które wykorzystuje się połączone w jeden, kompletny zestaw. Każdy z tych elementów dostępny jest w wielu wariantach zróżnicowanych pod względem zastosowanego materiału, trwałości, czy rozmiaru, które wpływają na dźwięk instrumentu. Wiele atrakcyjnych zestawów można znaleźć w profesjonalnym sklepie muzycznym, który oferuje szeroki wybór instrumentów dla amatorów, ale również profesjonalistów.

Do grania na perkusji potrzebne są również wykonane zazwyczaj z drewna pałki perkusyjne, rózgi lub tzw. miotełki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie delikatniejszego dźwięku. Można nabywać je w parze lub też w większych kompletach na zapas - aby zabezpieczyć się przed ewentualnym pęknięciem wskutek intensywnej eksploatacji.

Aktualnie oprócz instrumentów klasycznych, czyli w wersji akustycznej sporym zainteresowaniem cieszą się także nowoczesne perkusje elektroniczne, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych instrumentów. Ich zaletą oprócz mniejszego rozmiaru i lepszej mobilności jest nierzadko możliwość regulowania głośności, dzięki czemu są one idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w blokach. Ze względu na możliwość podłączenia słuchawek nie trzeba obawiać się o przeszkadzanie innym domownikom, ani zakłócanie spokoju sąsiadów, a ćwiczenie może odbywać się nawet w trakcie ciszy nocnej. Jednym z topowych producentów tego typu instrumentów jest marka Roland, która wychodzi naprzeciw nawet najbardziej wymagającym bębniarzom. Instrumenty takie jak elektroniczny Roland to świetny pretekst do rozwijania muzycznych pasji, a także szkolenia warsztatu w każdych, nawet niezbyt sprzyjających warunkach.

Kupujemy perkusję - o czym należy pamiętać?

Kompletując swój pierwszy zestaw perkusyjny, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Oprócz elementów takich jak bębny, czy talerze, konieczne jest również zadbanie o kilka innych spraw, bez których gra nie będzie możliwa. Niezbędne są bowiem takie akcesoria jak statywy, na których umieszcza się werbel, czy hi-hat, czy choćby tzw. ramiona, na których montowane są talerze.

Do wytyczania rytmu potrzebne są także takie przybory jak stopa, czy tom holder, czyli uchwyt sprawiający, że można wygodnie dobrać kąt nachylenia bębna do swoich indywidualnych potrzeb. Gra na perkusji odbywa się w pozycji siedzącej, dlatego należy pamiętać także o nabyciu stołka. Doskonałym wyborem są taborety z regulowanym siedziskiem, które można podnosić lub obniżać w razie potrzeby.

Czym jeszcze różnią się zestawy perkusyjne?

Zestawy perkusyjne dostępne w sprzedaży różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale często materiałami wykorzystywanymi do produkcji. Do wyboru są bowiem korpusy instrumentów wykonanych z różnych odmian drewna, m.in. klonowe, mahoniowe, lipowe, czy stworzone z topoli.

Tym, co oprócz dźwięku dodatkowo zwraca uwagę, jest wygląd instrumentów, które są dostępne w wielu rozmaitych wariantach wykończenia. Bębny od strony zewnętrznej bywają w jednolitych barwach lub mają widoczną teksturę. Jedne są lakierowane, inne natomiast zostały wykończone efektowną okleiną, która przyjmuje wiele odcieni i deseni. Model dla siebie można wybrać wśród propozycji czarnych, beżowych, ale także brązów, czy kilku opcji zieleni lub czerwieni, które zachwycają oryginalnością i staną się świetną ozdobą każdego pomieszczenia.

Perkusja dla dzieci - jaką i dlaczego wybrać?

Perkusja to doskonały instrument dla dzieci, gdyż wpływa na koordynację, poprawia małą motorykę, a przy okazji też pomaga wyćwiczyć poczucie rytmu. Aby jednak korzystanie z niej było dla malucha doskonałą zabawą, konieczne jest dostosowanie modelu do wieku i wzrostu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepiej jest wybrać jeden z zestawów np. w wersji elektronicznej, o mniejszych gabarytach proponowanych przez firmę Roland, dzięki czemu wszystkie elementy będą w zasięgu rozstawu ramion kilkulatka.

Perkusja dla dzieci nie powinna być nadmiernie rozbudowana, aby nie rozpraszać uwagi. Najlepszym wyborem będzie więc o średnicy bębna basowego nieprzekraczającej 16” lub 18”. Rozmiar głównego bębna basowego jest kluczowy, gdyż to głównie do niego montowane są wszystkie pozostałe elementy, które muszą mieć odpowiednią wysokość, aby maluch miał do nich wygodny dostęp.

Jak zacząć grać na perkusji?

Oprócz skompletowania zestawu perkusyjnego i akcesoriów niezbędnych do gry powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Perkusja to przede wszystkim rytm! A w jego opanowaniu pomocny jest niewielki przyrząd zwany metronomem, dzięki któremu można ćwiczyć wyczucie i utrzymywanie tempa niezbędne przy tym instrumencie. Metronom ustawia się pod dane tempo, co pozwala utrzymać jednostajny rytm i ćwiczyć dokładność, która podczas gry na perkusji jest jedną z najważniejszych kwestii, wpływających na warsztat i umiejętności perkusisty.

Sama gra - tak jak w przypadku każdego instrumentu - wymaga oczywiście praktyki. Oprócz opanowania sekwencji rytmicznych znaczenie ma m.in. sposób trzymania pałek. Prawidłowy uchwyt przyczynia się bowiem do większej sprawności i mniejszego zmęczenie rąk, co przy dłuższych sesjach ma ogromne znaczenie. Jedynie regularne ćwiczenie jest w stanie przyczynić się do widocznego progresu, dlatego jeśli myślisz na poważnie o grze na perkusji, powinieneś zaplanować sobie choćby 20-30 minut każdego dnia. Najważniejsza jest regularność ćwiczeń. Jako że intensywna gra na perkusji bywa męcząca, dobrym pomysłem jest wcześniejsza rozgrzewka, dzięki której ręce będą rozluźnione i mniej narażone na przeciążenia i kontuzje.

Gra na perkusji ma jedną zaletę. W przeciwieństwie do instrumentów klawiszowych, smyczkowych, czy dętych, w jej przypadku zapis nutowy ogranicza się wyłącznie do rytmu, także jest zdecydowanie mniej skomplikowany. Aby grać, wystarczy więc poznać kilka podstawowych zapisów, dzięki którym można później wykonywać wiele wspaniałych utworów zarówno klasycznych, jak i też nowoczesnych.

Polecane

pixel