Jaka perkusja dla dziecka na prezent?

2021-10-22
Jaka perkusja dla dziecka na prezent?

Dzieci mają wiele marzeń i zainteresowań. Bardzo często spotykanym hobby wśród najmłodszych jest muzyka. Jedni chcą wtedy grać na gitarze, inni wolą pianino, a dla wielu dzieci to perkusja jest największym pragnieniem. Jak wybrać odpowiednią perkusję dla dziecka? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie pierwszego instrumentu? Podpowiadamy!

Dlaczego instrumenty to dobry wybór na prezent? Gra na perkusji (ale też innym instrumencie) to świetna zabawa, rozwijanie własnych umiejętności psychofizycznych oraz idealny sposób na naukę cierpliwości, skupienia. Pamiętaj, że nie każde dziecko grające na instrumencie musi być muzykiem, stąd jego naukę gry traktuj raczej jako hobby i samorozwój, a nie drogę do kariery!

Perkusja dla dzieci – czy to dobry wybór?

Bardzo często wśród wybieranych prezentów muzycznych jest gitara, flet, keyboard. Perkusja dla dzieci nie jest podstawowym podarunkiem muzycznym, a w naszej opinii powinno być inaczej! Dlaczego byłoby to świetne rozwiązanie? Ponieważ (co jest udowodnione naukowo) każde uderzenie pałką o bębny uwalnia endorfiny w mózgu.

Przede wszystkim gra na perkusji niweluje frustrację, negatywne emocje, pozwala się dziecku wyżyć w pozytywny sposób. To rodzaj muzycznego sportu, angażującego wiele partii mięśniowych. Perkusja dla dzieci sprawia, że młody człowiek ma sporo ruchu, a w nawet najmniej udane dni kilkanaście minut gry rozładuje napięcie. Co więcej, pozytywnie wpływa na pewność siebie dziecka, zwiększa zdolności percepcji, uczy logicznego myślenia oraz dodaje odwagi.

W jaki sposób wybrać perkusję dla młodszego dziecka?

Wszystko zależy od wieku młodego adepta perkusji. W przypadku najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 7mego roku życia konieczna jest niewielkich rozmiarów, podstawowa perkusja.

Zwróć uwagę na to czy młody perkusista będzie w stanie sięgać do kolejnych elementów perkusji. Pamiętaj, że niewielki rozmiar i mniejsza liczba części grających nie powinna odbijać się na jakości wykonania części. Na przykład Pearl Roadshow Junior, który jest zestawem dla dzieci w wieku 3-7 lat i składa się z bębna basowego, dwóch TomTomów, FloorToma i werbla to bardzo dobra jakość wykonania i świetny dźwięk.

Starsze dzieci mogą grać już na większych zestawach i bardziej rozbudowanych (szczególnie, jeżeli mają podstawowe umiejętności perkusisty). Perkusja dla dzieci w wieku 6-10 lat może posiadać już bęben basowy 18” lub 20”. Mowa tutaj już o pełnowymiarowej perkusji, która starczy na wiele lat nauki. Tutaj interesującym zestawem może być Mapex Tornado 18 Black z talerzami lub Pearl Roadshow na 20”. Sprzęt ten umożliwia efektywne granie różnego rodzaju muzyki, a jego wykonanie wytrzyma nawet intensywną naukę.

Młodzież też może zacząć naukę gry na tym instrumencie!

Pierwsza perkusja nie musi być wyłącznie prezentem dla najmłodszych. Do grania na tym instrumencie warto przekonać również starsze dzieci i młodzież. Pamiętaj, że perkusja jest na tyle angażującym i nietypowym instrumentem, że można nauczyć się gry na nim w każdym wieku. Dla nastolatków z pewnością będzie odskocznią od codzienności, świetnym (i zdrowym!) sposobem na zaimponowanie rówieśnikom oraz kluczem do nowych znajomości. W końcu wiele sławnych zespołów rockowych poznawało się w garażu i tam też rozpoczynali swoją karierę.

Perkusja dla nastolatka może mieć już standardowe wymiary – 20, a niekiedy nawet 22 cali. Zwróć uwagę jednak na to, aby cały komplet nie był zbyt obszerny. Rozstawienie takiego instrumentu w niewielkim pokoju czy garażu może być trudne, a więc dostosuj całość do możliwości. Ważne, aby każdy kolejny element był wykonany z wysokiej klasy drewna lub metalu. Zwróć też uwagę na to, że zestawy przeznaczone są do grania różnego rodzaju muzyki – jeżeli chcesz sprawić nastolatkowi bardziej energetyzujący prezent, to zaopatrz go w perkusję z konfiguracji Rock (np. firmy Tama o rozmiarach 10 12 16 22 + werbel 14).

Czego unikać podczas kupowania perkusji dla dziecka?

Na koniec kilka zasad związanych ze sprzętem, którego nie warto kupować. Nie łaś się na najtańsze, perkusje nieznanych marek, które szybko się dziecku znudzą (nie będą umożliwiały poprawy umiejętności grania), ich żywotność jest niska, a generowane dźwięki – bardzo słabej jakości. Lepiej chwilę poczekać i dołożyć do sprzętu wyższej klasy, niż kupować tańszy, mizerny zamiennik.

Staraj się też ograniczać własne „zapędy” i ambicje. Na początek nie kupuj dziecku rozbudowanego, większego zestawu, który po prostu będzie dobrze wyglądał. Gra na takiej perkusji będzie dla początkującego frustrująca i nieprzyjemna. Wyłącznie zrazisz dziecko do instrumentu.

Pamiętaj też o odpowiednim stołku. Ten niepozorny element musi być dokładnie dobrany do wzrostu perkusisty. Zbyt mały stołek utrudni pełne granie (i negatywnie wpłynie na kręgosłup dziecka), a za duży utrudni dziecku siedzenie i pewność pozycji podczas treningu.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru perkusji dla dziecka, skonsultuj się z naszymi doradcami lub nauczycielem gry na perkusji. To on określi jakiego rodzaju zestaw będzie dobry dla umiejętności grającego i wskaże na przykłady odpowiednich perkusji. Słuchając porad profesjonalistów możesz mieć pewność, że trafisz z prezentem idealnie!

Polecane

pixel