31.05 (piątek) - DC CZYNNE, WYSYŁKI ODBYWAJĄ SIĘ

Co ma wpływ na brzmienie bębnów perkusji?

2021-10-18
Co ma wpływ na brzmienie bębnów perkusji?

Bębny mają niebagatelny wpływ na ogólny odbiór wydawanych przez perkusję dźwięków. Jeżeli są nieprawidłowo nastrojone, to nawet wysokie umiejętności i wyczucie perkusisty nie zmienią negatywnych odczuć muzycznych, które czekają słuchaczy i perkusisty. Jakie jeszcze czynniki wpływają na brzmienie bębnów perkusji? W jaki sposób je odpowiednio nastroić? Odpowiadamy!

Czynniki związane z brzmieniem bębnów perkusji możemy podzielić umownie na zewnętrzne (związane np. z układem pomieszczenia) oraz wewnętrzne (te, które generuje sam element perkusji).

Jakie są zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływające na dźwięk bębnów?

Zacznijmy od czynników zewnętrznych. Podstawową kwestią jest układ pomieszczenia. W budynkach, których akustyka jest słaba, dźwięk rozchodzi się po ścianach, nie koncentrując swojego punktu na instrumencie. W takim przypadku należy dobrać ustawienie bębnów tak, aby generowane przez nie dźwięki jak najmocniej docierały do słuchaczy. Druga kwestia to sposób grania. Duże znaczenie ma sposób uderzania w bębny oraz sposób trzymania pałek. W trakcie grania nie możesz być spięty, a dynamika powinna być dostosowana do granego utworu, a także miejsca, w którym odbywa się próba lub koncert.

Przejdźmy teraz do kwestii technicznych. Trzeba otwarcie powiedzieć, że wpływ na brzmienie bębnów ma praktycznie cała konstrukcja perkusji. Budowa samego bębna też ma niebagatelne znaczenie – inaczej gra element głęboki floor tom, a inaczej płytkie tom tomy. Średnica bębna odgrywa także istotne znaczenie i zależy od niej wysokość dźwięku. Niebagatelne znaczenie mają również naciągi perkusyjne. Istnieją naciągi górne (z bezpośrednim kontaktem pałki tzw. uderzane) oraz rezonansowe, które umieszczone są na spodzie bębna. Musisz pamiętać, że zmiana naciągów na nowe i świeże może diametralnie wpłynąć na wydawany przez instrument dźwięk. Ważny jest też odpowiednich membran do posiadanego instrumentu, aby podkreślić częstotliwość lub barwę na której tobie zależy Jeżeli zauważysz więc, że elementy bębnów są wyeksploatowane, powinieneś błyskawicznie zmienić je na nowe.

Ogromny wpływ na brzmienie bębnów ma kąt pod jakim ścięta jest krawędź stykająca się z naciągiem. Dawniejsze konstrukcje miały krawędzie o mniejszym kącie np. 30 stopni lub całkowicie okrągłe. Taki kształt krawędzi korpusu sprawiał, że bębny grały najbardziej z korpusu (body) a nie z samego naciągu. Stąd też wzięło się magiczne brzmienie bębnów vintage.

Nowoczesne konstrukcje najczęściej mają krawędzie ścięte pod kątem 45 stopni, dzięki czemu brzmienie kształtuje zarówno korpus bębna jak i naciąg. Zmiana naciągu perkusyjnego w przypadku tej krawędzi istotnie wpływa na osiągane brzmienie. Ilość membran dostępnych w naszym sklepie sprawia, że można osiągnąć niemal dowolne brzmienie.

Ostatnia kwestia to oczywiście wspomniane na początku strojenie. Wyłącznie dobrze nastrojony instrument jest w stanie oddać piękne brzmienie, którego oczekujesz.

W jaki sposób odpowiednio przygotować bębny do grania?

Na początku zacznij od odpowiedniego strojenia. Najdroższy sprzęt nie będzie grał idealnie, jeżeli jego elementy nie będą wyregulowane. Jeżeli chodzi o sposób na strojenie, to jest ich wiele. Mówi się, że każdy ma indywidualne rozwiązanie na to, jak idealnie wystroić instrument. Na początku grania będzie trudno, bo musisz nabyć świadomości dźwięku i doświadczenia. Dopiero po wielu razach strojenie swojej perkusji będzie przyjemnością i nie będzie to trudne doświadczenie.

Jeżeli chodzi o kwestie związane z dostrojeniem instrumentu, to musisz skupić się na wielu elementach budowy bębna. Na początku powinieneś skupić się na górnej membranie. W jaki sposób dokręcać jej śruby? Najważniejsza zasada to dokręcanie śrub po przekątnej, tak aby napięcie naciągu rozłożyć równomiernie. Na początku należy doprowadzić do równomiernie naciągnięcia membrany.

Nie możesz dokręcić śrub tak, żeby powłoka była zbyt naciągnięta (będzie za mocno odbijać a dźwięk będzie posiadał mnóstwo przydźwięków), a z drugiej strony całość nie może być zbyt luźna (korpus bębna nie będzie rezonował). Odpowiednie naciągnięcie uzyskasz stosując równomierne i naprzemienne (po przekątnej) dokręcanie śrub. Po przekręceniu powinieneś uderzyć pałką w membranę w okolicach obręczy. Jeżeli brzmienie będzie równomierne przy każdej śrubie, a także na środku bębna, to strojenie możesz uznać za skończone. Podobnie sprawa ma się w przypadku dolnej membrany.

Po odpowiednim dostrojeniu bębnów, możesz przystąpić do sprawdzenia ogólnych wrażeń dźwiękowych. Te nie powinny być niczym stłumione, a każde uderzenie powinno być czyste. Dopiero taki efekt oznacza, że możesz rozpocząć właściwą grę na swoich bębnach i cieszyć się z każdego uderzenia.

Każdy rodzaj bębna to inny dźwięk

Pamiętaj, że inaczej brzmi bęben wykonany z brzozy, a inny z klonu (niektórzy producenci stosują połączenie wielu gatunków drewna). Zwróć uwagę właściwy wybór rozmiaru bębna basowego i materiału z którego zrobiony jest werbel (mogą być drewniane lub metalowe). Perkusje dla początkujących będą np. łatwiejsze w ustawieniu, ale nie pozwolą Ci na generowanie wysublimowanych dźwięków.

Jak widzisz, jest wiele różnego rodzaju aspektów, które mocno wpływają na dźwięk bębnów perkusji. Kupując już pierwszą perkusję, postaraj się, aby była ona wysokiej jakości od znanego producenta, co gwarantuje jakość i daje pewność, że masz do czynienia z perkusją a nie zabawką. Z kolei w przypadku intensywnego grania, staraj się wymieniać elementy eksploatacyjne regularnie – tak, aby zawsze mieć sprzęt w pełni przygotowany do użytku o jak najlepszych walorach brzmieniowych.

Polecane

Gretsch Catalina Club Jazz 18 Kolor: GCB

Gretsch Catalina Club Jazz 18 Kolor: GCB

4 165,00 zł brutto3 699,00 zł brutto
pixel